Cinsel Dürtüler – Kadınlar ve Erkekler

Cinsel istek, arzu, dürtü adına her ne dersen de, erkekler ve kadınlar arasında cinselliğin yaşanmasında farklılıklar var gibi gözüküyor. Zaman zaman toplum baskısı, yetiştirilme vb. konulara değinsem de ağırlıklı olarak yaradılış ve hedef farklılıkları üzerinden ilerlemeyi düşünüyorum. Kadın ve erkek arasında ki temel farklılık cinsel dürtülerin kimyasından ve amaçlarda ortaya çıkıyor.

Uzmanlara göre; erkeklerde cinsel dürtüler libido seviyesi doğrudan ilişkili. Kadınlarda ise “Değişim” esas. Kadınlarda cinsel dürtüler tek bir değişkene bağlı olarak harekete geçmiyor.

Erkekler hemen sevişmeye hazır hale gelebilirler. Kadınlar farklı etkenlerin ışığında hazır olurlar. Klişe olacak ama ; “Erkekler her zaman, kadınlar romantik mum ışığı, güzel bir müzik ve erkek arkadaşlarının hazırladığı ilk yemeği yerken hazır olurlar”. Evet , abartılı bir klişe ama aradaki farkı anlatabilen basit bir yapı.

Erkeklerin Cinsel Dürtüleri Kadınlara Göre Daha mı Güçlü?

Genel olarak bu soruya evet cevabı verilebilir. Sadece daha güçlü değil aynı zamanda daha basit bir mekanizmanın çalıştığını söyleyebilirim. Kadınların libido kaynakları vücutlarının her yerine yayılmıştır. Karmaşık işlemler gerçekleşir.

Genel kanıya göre kadınlarda cinsel dürtüler duygusal yapı ile doğrudan ilişkilidir. Duygular bile tek başına yeterli olamıyor. Sosyal, kültürel ve ekonomik faktörlerde kadınların cinsel dürtüleri üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip.
Erkekler kendileri ve karşılarındaki kadına odaklı olarak hareket ederken, kadınlar artı olarak çevresel faktörleri de etki alanlarına sokarlar. Yapılan araştırmaların sonucunda erkek ve kadın için 6 farklı cinsel dürtü modeli ortaya çıkmıştır. Kişiden kişiye modellerin değişebileceği ve istisnaların olabileceğini akılda tutmak gerekiyor.

1- Erkekler seksi daha fazla düşünür

Erişkinliğe ulaşmış 60 yaşın altındaki erkekler büyük çoğunluğu günde en az 1 kere seks düşünüyorlar. Aynı yaş gurubundaki kadınların ancak ¼’ü aynı sıklıkta seks düşündüğünü söylüyorlar. Yaş ilerledikçe fark kapanıyor yine de ilerleyen yaşlarda bile erkekler kadınlara göre 2 kat daha fazla seks düşünüyorlar.Doğal olarak erkekler sekse her zaman daha hazır oluyorlar. Düşünce ve odakları farklı olan iki cinsten bahsediyoruz. Hal böyle olunca erkeklerin daha anlık seks dürtülerine ve geniş bir fantezi yelpazesine sahip olmaları kaçınılmaz.

2- Erkekler seks konusunda daha heyecanlıdır

Erkekler ilişkinin başlarında seks konusunda kadınlara göre daha istekliler. Zaman geçtikçe isteklerdeki fark erkekler lehine artarak açılmaktadır. Olay sadece kadın erkek ilişkisinde geçerli değil. Gay’ler de lezbiyenlere göre daha fazla seks düşünüyorlar. Erkekler arasında yapılan anketlerde erkekler seksi daha fazla düşünen bir partner istediklerini dile getiriyorlar. Hatta bir adım daha ileri gidip aşk olmadan ilişkiye girebileceklerini yasak olanların daha çekici geldiğini dile getiriyorlar.

Erkeklerin 2/3’ü mastürbasyon yapmaktan suçluluk duysalar da sık sık mastürbasyon yapıyorlar. Kadınlarda hem oran hem de mastürbasyon sıklığı daha az.
Para karşılığında hayat kadınları ile birlikte olmak erkekler açısından sekse ulaşmanın en kolay yolu.
Yurt dışında yapılan anketlerde de rahibelerin rahiplere oranla daha az sekse düşkün olduklarını ortaya koyuyor.

3- Kadınları cinsel uyarılma mekanizmaları daha karışıktır

Kadınlar cinselliğe nasıl hazır olur? Onları ne hareketlendirir? Nelerden etkilenirler? Bu konuda kesin bir şey söylemek pek mümkün gözükmüyor. Mike (-Kadın Avcısı e-kitabının yazarı-) kadınları etkilemek konusundaki başarısızlığını nasıl başarıya dönüştürdüğünü kitabında anlatmış. Son dönemlerde aldığı olumlu tepkiler üzerine kitabını güncelledi. Kadınları etkilemek konusunda neler yapabileceğini öğrenmek ve Kadın Avcısı kitabını incelemek için buraya tıklayabilirsin.

Kadınlar cinselliğe nasıl hazır olur? Ya da erkeklerle cinsel dürtüleri arasında ne gibi farklılıklar var. Bu soruyu sadece sen sormuyorsun. Bilim adamları da merak ediyorlar. Adamlar da üşenmemiş farklı cinsel guruplarda ki denekleri ayrı ayrı toplamışlar ve erotik film izletmişler. Guruplarda kimler yok ki. Erkek-kadın-gay-lezbiyen herkes var. Testin sonuçlarının görülebilir olması için deneklerin cinsel organlarına uyarı seviyelerini ölçen cihazlar takmışlar. Ve filmin sonunda teker teker neler hissettikleri sorulmuş.
Erkekler için sonuçlar beklendiği gibi çıkmış. Erkekler erkek-kadın ve kadın-kadın cinsel ilişkisini izlerken cinsel olarak uyarıldıklarını söylemişler. Kullanılan cihazlardan elde edilen sonuçlar erkeklerin söylediklerini onaylamış.

Gayler erkek-erkek ve kadın-kadın cinsel ilişkisini izlerken etkilendiklerini söylemişler ve cihazlar yine aynı yönde veriler toplamış.

Kadınlarda ise sonuçlar beraberinde sürpriz getirmiş. Sorulduğunda erkek-kadın ilişkilerinden etkilendiklerini söylemişler. Ama cihazlara bakıldığında erkek-kadın, kadın-kadın ve erkek-erkek ilişkisine benzer tepkileri verdiklerini ortaya koymuş. Aslında tepkilere bakıldığında sokakta yürüyen insanlardan da az çok fikir sahibi olunabilir. Cinsel tercihleri erkeklerden yana olan kadınların el ele tutuşup sokakta yürüdüğünü görebilirsiniz. Ama erkekler için bu durum anlaşılamaz bir haldir.

4- Kadınların cinsel dürtüleri sosyal ve kültürel etkilerle şekillenir

Toplumun her iki cins için de belirlediği görevler ve kurallar farklıdır. Evlilik öncesi cinsel ilişki, tecrübe, yaşanmışlıklar, eğitim düzeyleri, farklı ülkelerde yaşatan kadınların farklı cinsel dürtüler oluşturmasını gerektirmektedir. Bakış açıları toplumdan topluma farklılık gösterse de erkeklerin seks konusunda daha özgür oldukları bilinmektedir. Tüm bu etkiler ışığında kadınlar uygulamadan ziyade izledikleri ve duydukları ile gelişirken erkeklerin pratiğe dökme olasılığı daha fazladır.

5- Kadınlar cinsel doyum için dolambaçlı yolları tercih ediyor

Çok konuşulan bir klişeden daha bahsetmek istiyorum. “Kadınlar bacaklarının arasından değil kulaklarından cinsel doyuma ulaşırlar”. Seks erkekler için daha basit ve anlaşılırdır. Kadınlar için farklı katmanların bir araya gelmesiyle oluşur. Sonuç olarak cinsel doruğa ulaşmak için erkeklerin ve kadınların kullandıkları yollar farklıdır.

Erkekler için durum farklıdır. Kadınların en büyük problemlerinden biri cinselliği tam olarak yaşayamamaktır. Kendilerini tanımadan keşfetmeden cinsel doruğa ulaşmaları da mümkün gözükmüyor. Yataktaki Kraliçe kitabının yazarı Sibel Savaş “Erkeğini mutlu etmek için kendini mutlu etmen gerekir, kendini mutlu etmek için ise kendini tanıman gerekir” diyerek konuyu vurgulamış. Kadınların ortak sorunlarını ele alıp yatakta nasıl mutlu olabileceğini anlatan Yataktaki Kraliçe kitabını okumak için buraya tıkla.

6- Kadın ve erkek orgazm seviyeleri farklıdır

Erkekler ve kadınların orgazm seviyeleri ve süreleri birbirinden farklıdır. Erkekler için belirlenen süre 5 ile 9 dakika arasında değişirken (erken boşalma problemi olan ve boşalmayı kontrol altına alabilen erkekler dışarıda tutulmuştur.) Kadınlar için ise bu süre 10-15 dakika arasındadır. Orgazma ulaşma süreleri cinsel uyarılar ve dürtülerle doğrudan ilgilidir. Kendisini tanımayan kadınların ve erkeklerin çoğu orgazma ulaşamazlar ve cinsel mutluluğu yakalayamazlar.
Erken boşalma hem kadınlar için hem de erkekler için bir kabus halini alır. Erken boşalmak tercihtir kitabı ise sorunun büyük oranda psikolojik kökenli olduğunu gözler önüne sererek basit çözümler önermektedir. Erken boşalma problemine son vermek ve mutlu bir cinsel hayatı yakalamak için erken boşalmak tercihtir kitabını okuyabilirsin. Tercihler kişiseldir ve değiştirebilir.

Uzun lafın kısası cinsel dürtüler ve cinsellik kadınla erkek arasında ciddi farklılıklar gösterir. Özellikle gençlik döneminde edinilen yanlış bilgiler ve tecrübeler kişinin tüm yaşamı boyunca cinsel hayatını etkileyebilir.
Çiftler cinsel mutluluğu yakalayabilmek için önce kendilerini sonra da karşısındakini tanımak cinsel dürtüleri keşfetmek durumundadır.

Erken boşalma sorununa çözüm sunan kitap

Benzer Konular:

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir