Satılık güvercin ilanları arayışında olup, yüzlerce satılık posta güvercini ilanı içerisinde posta güvercini fiyatlarını didik didik eden arkadaşlar, lütfen dikkatli olun. Güvercin alım satımı yapan yerlerde güvercin satış fiyatlarının bütçenize uygun olması tabi ki önemli ama asıl önemli olan satılık postalar içerisinde en sağlıklı ve yetenekli kuşu bulmak. Güvercin almak istiyorum diyen birçok kişi yüzlerce ilan çıkılmış satılık postalar arasında kayboluyor. Güvercin alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmek satılık güvercin ilanları ya da güvercin pazarı içerisinde en iyi kuş seçimini yapmamızı sağlıyor.

Usta yetiştirici Ramazan Ok şöyle söylüyor;

İyi bir güvercine sahip olmak, birkaç bileşenden oluşan geniş bir konudur. Ancak ana başlıklarla sıralamak gerekirse bunlar;

1- Güvercin seçimi (güvercin alım satımı esnasında)
2- Doğru bakım
3- Doğru idman’ dır.

Satın alım aşamasında, her ne kadar iyi bir seçim yaptığınızı düşünürseniz düşünün eğer sonrasında güvercininize doğru bakım ve gerekli idmanları uygulamazsanız kalıcı başarılar elde edemezsiniz. Güvercinin sadece yetenekli ve sağlıklı olması uzun süre işe yaramayacaktır.

Ramazan Hoca’ya sonuna kadar katılıyoruz. Ama bu yazıda satılık posta güvercini alırken nelere dikkat etmeliyiz ele alacağımız konu bu olacak. Diğer konu başlıklarının detaylarını görmek isteyenler Ramazan Hoca’nın kaleminden çıkmış olan Posta Güvercini Yetiştiriciliği E-Kitabı‘nı okuyabilirler.

Güvercin alırken nelere dikkat etmeliyiz

Güvercin satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri kısmen bilenler, her ne kadar satılık güvercin ilanları içerisinde eli kolu bağlı kalmıyor desek de, çoğu kişinin elindeki bilgiler yeterli olmadığı için sıkıntılı bir süreç yaşıyorlar.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; güvercin alım satımı internet üzerinden yeterince sağlıklı yapılabilecek bir olay değil. Ön çalışmanızı internet üzerinden yapıp, satın almadan önce mutlaka güvercinle fiziki temas kurabileceğiniz bir ortam yaratmanız önerilir. Bu, çok önemli. Sahibinden satılık güvercin ilanları bu bakımdan dezavantajlıdır. Çünkü internet üzerinde birkaç alternatifiniz varsa ve hepsi başka illerde bulunuyorsa işiniz zor olacaktır. Güvercin pazarları bu yüzden daha avantajlıdır. Tek mekanda birçok posta güvercini satılık olarak bulunur. Rekabetin yüksek olması sebebiyle de satılık güvercin fiyatları olabildiğince düşük olur. Güvercin alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeleyecek olursak;

Satılık Güvercin İlanlarına dikkat edin

1- Güvercinlerin ne tür bir ortamda beslenip yaşatıldığına dikkat edilmelidir. Hijyen kurallarına uymayan yer ve kişilerden güvercin satın almamanızı tavsiye ederiz.

2- Posta güvercininde normal ağırlık 400-600 gramdır gibi bir ifadeyle sıkça karşılaşılır ancak güvercinlerde minyon ya da iri vücut yapıları bulunmaktadır. Bu yüzden belli bir ağırlığı baz almak yanıltıcı olur.

3- Güvercinin vücut dili canlı olmalıdır.

4- Güvercine dokunarak vücudunda uru andıran çıkıntılar olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

5- Tüy diplerine ve deri rengine mutlaka bakmak gerekir. Eflatun, mavi tonlarında olan deriler güvercinde hastalık belirtisidir.

6- Gözler önemli bir göstergedir. Canlı olmalıdır. Bakışlarında durgunluk, yorgunluk olan güvercinler hasta ya da hastalık taşıyıcısı olabilir. Göz kapaklarında ya da göz çevresinde sıra dışı bir durum olmamalıdır.

7- Solunum sıkıntısız olmalı, burunda tıkanıklık olmamalıdır.

9- Güvercinin dışkısı aşırı sulu, yeşil ve köpüklü olmamalıdır.

Bu maddelerin tamamına dikkat etmek çok önemli. Bu bilgiler sayesinde; satılık güvercinler içerisinde en sağlıklı olan kuş/kuşları bulabilirsiniz.

Sırada, tespit ettiğiniz sağlıklı kuşlar içerisinden en yetenekli olan güvercini bulmak var. En yetenekli güvercini bulmak içinse yukarıdaki maddelerden başka bilgilere ihtiyacımız var.

Kuşun başarılı olabilmesini kolaylaştıracak/avantaj sağlayacak göstergeler olarak kanat yapısı özellikleri çok dillendirilir. Bunun ötesinde başka bilgiye pek rastlayamazsınız. Ama Ramazan Hoca’nın 26 yıllık tecrübesi bu konuda da bize ışık tutuyor. Tespitlerine ve verdiği tüyolara hayran kalmamak mümkün değil. Yarışlarda başarı yakalayacak güvercinlerin tarifini mutlaka ondan dinlemelisiniz. Ramazan Hoca bu konuyu iki başlıkta ele alıyor;

1-Aerodinamik göstergeler
2- Güç göstergeleri

Telif hakkı ihlali olmaması için detaylarını burada yazamıyoruz. Şampiyon olacak güvercinin göstergelerini, derece almış kuşların soyundan alım yapmanın detaylarını, dişi ve erkek güvercin ayrımının nasıl yapıldığını doğru şekliyle öğrenmek isteyenler Posta Güvercini Yetiştiriciliği E-Kitabı‘nı buradan inceleyebilirsiniz.

Posta güverciniyle ilgili benzer yazılar:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir