Güvercin videoları candır

Güvercin Videoları – İnternet’in hayatımıza günbegün artarak vazgeçilmez bir yer almasıyla birlikte İnternet’ten video izleme eylemi de bir o kadar vazgeçilmez bir hal aldı. ‘Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?’ misali, bu derece internet bağımlısı olma sebebimiz belki de çoğunlukla bu videolar. Büyük küçük fark etmiyor tüm site, blog ve sosyal medya hesaplarında binlerce video paylaşılıyor.

Kaçırdığımız diziler, spor karşılaşmaları, komik kareler, eğitici konular ve daha binlerce konu. Şahsen İnternet aleminde peşine en çok düştüğüm videolar sizin de tahmin ettiğiniz gibi güvercin videoları. Özellikle de posta güvercini videoları. Bazı günler neredeyse tüm gün boyunca internet dünyasını didik didik edip değişik bir şeyler ya da öğretici neler bulabilirim diye bu videoları kurcalıyorum. Tabiri yerindeyse interneti tavaf ediyorum resmen.

: ) Candır onlar

Bebek güvercinin ayağına künyesinin takılmasından, ölü taklidi yapan güvercine…

Bir milyon dolara satılan şöhretli güvercinden, metroya binen akıllı güvercine kadar birbirinden güzel binlerce güvercin videosu izleyebilirsiniz.

Profesyonel ya da amatör, ne çeşit olursa olsun hepsi güvercin dünyasında neler olup bittiğini görmemize yarayan,  güvercin dünyasını bir tıkla parmak uçlarımıza kadar getiren eşsiz eserler benim nazarımda. Elbette ki, çekim kalitesi yüksek ve bir miktar da sanatsal bir yanı olursa izlemek ve de paylaşmaktan çok daha keyif almıyor değilim ama yine de hepsini ayrı ayrı çok seviyorum.

Güvercin videolarının isimsiz kahramanları

Bir tıkla ulaşabildiğimiz, izlemekten ya da paylaşmaktan çokça keyif aldığımız bu videoların görünmez kahramanları; elbette ki bu videolara zaman ayırıp, emek sarf edip, bizlerle ilk paylaşımı yapan video sahipleri. Artık internet bağlantılı bir bilgisayar ve kameraya sahip olmaları da şart değil, ellerinde herhangi bir akıllı telefon ve herhangi bir sosyal medya hesabı ya da Youtube benzeri video depolama sitelerinde hesapları olması yeterli. Video çekiminin ardından bir iki tıklamayla hemen bizlerle bu videoların paylaşımını yapabiliyorlar. Bu video üreticilerinin çoğunu tanımıyoruz, isimlerini, nereli olduklarını, ne işle uğraştıklarını, yaşlarını…

Haklarında bunlara benzer hiç bir şey bilmiyoruz. Tabi buna sebep olan en büyük etken bu videoların herkes tarafından indirilerek başka alanlarda kaynak gösterilmeden yeniden yayınlanıyor olması. Hal böyle olunca o videonun ilk yayım sayfasında görebileceğimiz bilgilerden haberdar olamıyoruz. Böyle olmasa ve ilk yayıncısından izlemiş olsak dahi kaçımızda bu jenerik duygusu var, bu da tartışılır. Bir an evvel izleyip başka bir videoya geçme aceleciliğinden kurtulamıyoruz çoğumuz. Profesyonel ya da amatör, güvercin dünyasını besleyen, katkı sağlayan tüm bu video üreticilerine buradan ‘Ellerinize sağlık’ diyelim de bir şekilde, az da olsa takdir edildiklerinden haberdar edelim kendilerini. Tabi laf buraya kadar gelmişken şahsen favorim olan bir ismi de burada anmadan geçemeyeceğim.

Bilal Arabacı… Posta güvercini yarışlarını, kuşların hangi aşamalardan geçtiklerini, yarışa nasıl hazırlandıklarını, yetiştiricisinin güvercinini bekleme anını, yarış heyecanını öylesine güzel anlatan bir video yaptı ki bana göre bu çalışma güvercin dünyasına en büyük katkı sağlayan videoların başında gelir. En güzel güvercin videolarının da başında gelir. Sizin de favoriniz olmuş, amatör ya da profesyonel bir video yapımcınız varsa yorum kısmında adını paylaşabilirsiniz. Böylece onlar da emeklerinin boşa gitmediğini, birileri tarafından takdir edildiklerini görmüş, manen haz yaşamış olurlar.

Güvercin videoları çok şey öğretir

‘Bazı günler neredeyse tüm gün boyunca İnternet dünyasını didikleyip değişik bir şeyler ya da öğretici neler bulabilirim diye bu videoları kurcalıyorum, tabiri yerindeyse İnternet’i tavaf ediyorum’ demiştim ya işte o günler güvercin dünyasına yönelik en faydalı bilgileri kaptığım günler oluveriyor. Bir diyardan başka bir diyara sürüklenip duruyorum.

Güvercin Videoları Örnekleri

Mesela;

  • Emiel Denys efsanesi. Dünyaca ünlü, Belçikalı güvercin yetiştiricisinin katıldığı yarışların ve yarış sonuçlarının bilgileri,
  • Başka bir efsane olan Koopman’ın güvercin çiftliği ve kendisinden güvercin satın almak için gelen insanların içinde bulundukları atmosfer,
  • Animalplanet yapımı, ünlü boksör Mike Tyson’ın güvercin aşkını anlatan belgesel,
  • Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım’ın güvercin aşkı (bu konu hakkında ayrıca bir yazı yazacağım)
  • Pascal Van Stee, Dirk Van Dyck, Kees Bosua, Janssen gibi ustalarla ilgili irili ufaklı videolar

Ve daha niceleri…

Posta Güvercini Yetiştiriciliği E-kitabı

Posta Güvercini E-KitapBu arada; ülkemizdeki hatırı sayılır posta güvercini yetiştiricilerinden Ramazan Ok’u keşfedişim de bu videolar peşinde o sayfadan bir diğer sayfaya geçişlerim vasıtasıyla olmuştur.  İşte o isimsiz kahramanların bir faydası da başka kahramanlar keşfetmemize vesile olmalarıdır. Bu spora 26 yılını vermiş, posta güvercini kümes kurulumu, güvercin seçimi, güvercin besleme, bakımları ve idmanları konularında genel menajerlik çalışmalarına devam eden Ramazan Hoca bu sporda aktif biçimde yer alan birçok kişi için tam bir ekol. 1989 yılından beri bu sporda edindiği tüm bilgi ve becerileri bir e-kitapta derlemeyi ihmal etmedi. Posta Güvercini Yetiştiriciliği E-kitabı ismiyle sunduğu bu kitabın çıkış hikayesi de oldukça ilginç.

Video sahiplerine yaptığımız teşekkürü, Ramazan Hoca’ya da göndermek gerekir çünkü ülkemizde, bu branşta A’dan Z’ye kılavuz olabilecek başka hiçbir kaynak yoktu. Zaman ve emek harcayarak bu büyük açığı kapattı kendisi. Şahsen bu e-kitabın da güvercin sporuna ve güvercin yetiştirme merakı olan kişilere son derece katkı sağlayacak bir eser olduğunu gördüm. Mantığını özetlemek gerekirse kitap içerisinde yer alan Ramazan Hoca’nın bir ifadesini çok etkili buldum.

Şöyle demiş;

Bizim acemilik zamanımızda böyle bir imkan yoktu, bu sporu öğrenmeye çalışırken ne hatalar yaptık, ne çok zaman kaybettik, tesadüfen elimize geçmiş iyi güvercinleri bilinçsizce elimizden kaçırdık, hatta yararı olmayacak güvercin ve malzemelere bilinçsizce ne paralar harcadık.

Ve şöyle devam etmiş;

Gereksiz hiçbir bilginin olmadığı ama ihtiyacınız olan tüm bilgilerin olduğu bu e-kitapta okuyup öğrendiklerinizi, size önerildiği şekilde ve sırasıyla uygularsanız yıllar sonunda edinebileceğiniz en doğru uygulama ve bilgileri daha işin başındayken edinmiş, hataları yanınıza yaklaştırmamış ve onca zaman kaybetmemiş bir posta güvercini yetiştiricisi olacaksınız.

Kim bilir! Belki siz de filo güvercin videoları peşinde gezinirken benim gibi Ramazan Hocayla tanışma ve kendisinden faydalanma imkanı bulmuş kişilerden olacaksınız.

Posta Güvercini Yetiştiriciliği E-kitabı’ na buradan ulaşabilirsiniz.

Posta Güvercini ile ilgili benzer yazılar

 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir