Posta güvercini eğitiminde ilk kural: Ciddiyetle yaklaşmak

Posta güvercini nasıl eğitilir konusunda detaylara girmeden önce güvercin eğitiminde çokça faydasını göreceğiniz birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Güvercin sporuna yeni başlayanlar ya da hali hazırda bu spora çoktan başlamış ama istediği başarıyı henüz elde edememiş ve posta güvercini nasıl yetiştirilir, posta güvercini nasıl alıştırılır, güvercin nasıl beslenir, güvercin nasıl yetiştirilir konularında bilgi eksikliği olanlar bu yazıda tüm aradıklarını bulacaklar kanımca.

Öncelikle;

Etrafınızda bu spora ve güvercin bakımına emek veren kişileri gözünüzün önünden şöyle bir geçirin lütfen, çoğunlukla ne görüyorsunuz? Benim birçoklarında gördüğüm şu;

Bu sporu laf olsun diye yaptıklarını, son derece özensiz olduklarını, kuşlara ve onların yaşam standartlarına gereken ilgiyi göstermediklerini görüyorum. Disipliniyle icra etmek yerine, öylesine başladıkları ve hakkını veremedikleri bir hobi şeklinde yürütmeye devam ediyorlar. Neden biliyor musunuz? Çünkü kimileri pul biriktirir, kimileri gazoz kapağı, kimileri başka şey… Bu arkadaşlar ise ‘Bende üç beş güvercin alayım, bir de kümes yapayım’ diyerek öylesine bir hobi edinmişler, güvercin koleksiyonu yapmaktalar. Bu kafayla devam ettikleri için, zaten doğuştan yetenekli bir tür olan posta güvercinlerinin azcık çabayla yeteneklerini arttırmaları gerekirken tam aksine kuşları helak edip, değersiz bir pula çevirmekteler.

Sonuç:

Kümeslerde balık istifi olmuş, pislik içinde yaşayan, sağlık kontrolleri yapılmayan, hareketsiz, idmansız bir sürü kuş. Telefon tellerindeki kargalar bile daha mutlular.

Usta yetiştirici Ramazan Ok Hoca, posta güvercini nasıl eğitilir tüm detaylarıyla anlattığı e-kitabının giriş bölümünün bir yerinde bakın ne diyor;

Güvercin sporunda ilerlemeye baş koymuş arkadaşlarım, balkonlarında sözde kuş besleyip, evini kirleten, annesinin ya da eşinin dırdırını dinlemekten öteye geçemeyen binlerce kişiye zamanla sizler de tanık olacaksınız. Şahsen ben ve bu işe yıllarını vermiş yetiştirici dostlarım bu sporu ayağa düşüren, saygınlığını yok etmeye sebep olabilecek hareketlerde bulunanlar hakkında pek sempatiyle düşünmeyiz. Önemli olan güvercinleri sevip değer verdiğimizi dile getirmeniz değil, bunu göstermemizdir. En kilit nokta ise posta güvercini eğitmenin ve yetiştirmenin bir hobiden öte çok önemli bir spor dalı olduğunu unutmamaktır.

Bu işte en önemli şey, diğer tüm işlerde olduğu gibi işini ciddiye almakla olur. Güvercin yetiştiriciliğini siz ciddiye aldıktan sonra zaten arkasından süregelen tavırlarız ve gündelik faaliyetleriniz de otomatikman ciddiyet kazanacak ve bir disipline girecektir.

Güvercinin önemi, hak ettiği değer, yapılması gereken rutin bakımlar, sağlıklı yaşam alanı oluşturmak ve bunun devamlılığını sağlamak, kuşun hem sağlığı hem de yarışlardaki başarısı için idman zorunluluğu ve bu gibi konuların ciddiyete alınması ilk kuralımızdır.

Ustalar böyle usta oluyor işte..! Yaklaşımdaki farkı görüyorsunuz değil mi?

Posta güvercini nasıl eğitilir derdine son

‘Bizim kuşlar neden yarışlara katılabilecek seviyede değil arkadaş, bize niye iyi bir kuş denk gelmiyor?’ diye oturup uzun uzun düşünmeye bu yüzden gerek yok. Sürekli elimizin altında olan İnternet bağlantılı bilgisayarlarda acaba kaçımız, kaç kere “posta güvercini nasıl eğitilir” diye arama yaptık? Kaç kere bu işin ustalarıyla irtibat sağlayıp, onların tecrübelerinden faydalanma çabasında olduk?

Forumlarda soru başlıkları açarak, derdini anlatıp, çözüm bulmaya çalışan arkadaşlar çok oluyor. Bu da güzel bir başlangıç ancak yeterli olmuyor çünkü iyi niyetle bu sorulara cevap veren arkadaşlar da çoğunlukla tecrübesiz oluyorlar. Ustalar içerisinden vakit ayırıp, sorunuza denk gelen ve cevap veren olursa şanslısınız. Bu şansınız yok ise durum tam bir kısır döngü. Ne yapacağını bilmeyen bir arkadaşa yine ne yapacağını bilmeyen bir arkadaşın verdiği cevap hangimizi nereye kadar götürebilir!

Posta güvercini eğitimi

Ama bunca eleştiriyi yaparken objektif olup şunu da söylemek gerekir. Eskiden bu spor konusunda, özellikle ülkemizde ya da Türkçe yazılmış şekilde bir kaynak yoktu. Yurt dışında adını altın harflerle yazdırmış kişilerin tecrübelerini paylaştıkları bir doküman varsa (ki laf aramızda pek paylaşmazlar) ama varsa bile ulaşmak zor. Ulaşsan bile tercüme edilmesi gerekir..vs

Vakti zamanında, işi ciddiye alan bizler, birbirinden farklı web sayfalarını didikleyip bilgi peşinde koştururduk resmen. Sayıları da oldukça azdı bu sayfaların. Şimdi daha çok seçenek var ancak içi dolu bilgi veren sayfa sayısı maalesef hala az sayıda. Bu branşta derli toplu, eksiksiz bir kaynak yaratan sağ olsun Ramazan Hoca oldu ilk olarak. 60 TL gibi komik bir rakama kendisinin 26 yıllık tecrübesini satın alabiliyorsunuz.

Ramazan Hoca’ya not:

Posta Güvercini‘Hocam bu yazıyı gördüğünüzde komik bir rakam deyişime kızıp gücenmeyin lütfen. Sizin bu kitapla maddi kazançtan ziyade nasıl bir amaçta olduğunuzu tabi ki biliyoruz ama yine de bu branşa gönül vermiş arkadaşlara verdiğiniz bilgilerin ve tecrübelerinizin paha biçilmezliğini düşündükçe bu rakamı eleştirmeden geçemiyorum. Sevgi ve saygılarımla hocam’

Arkadaşlar özetle;

Manevi ve maddi tatmin yaşayabileceğiniz bu spora başlayacaksanız ya da çoktan başlamışsanız kendinize, zamanınıza, paranıza ve en önemlisi de kuşlarınıza yazık etmeyin. Bu konuya ciddiyetle yaklaşılması gerektiğinin altını tekrar çizerek, kendini bu sorumluluğu almaya hazır hisseden herkese şimdiden belirteyim posta güvercini nasıl eğitilir? sorusunun cevabı sandığınızdan çok daha kolay. Zor uygulamalar yok ama bolca disiplin var. Başta da dediğim gibi posta güvercini, ırkının özellikleri sebebiyle zaten yetenekli yaratıklar. Siz sadece ustaların metotlarını disiplinli bir şekilde uygulayarak kuşlarınızın yeteneklerinin artmasını sağlayacak, yeteneklerinin kaybolmasına engel olacak ve onların yaşam standartlarını doğru oluşturmaya çalışacaksınız, hepsi bu. Tüm bu çabalarınızın karşılığını şampiyon kuşlarınız sizlere yarış ikramiyelerinizle fazlasıyla geri ödeyecek, merak etmeyin. Belli başlı çalışmaları doğru şekilde yapıp, katıldığı yarışlardan en az ikisini kazanmayan kuş göremezsiniz.

Şampiyon kuşlar yetiştirmenin keyfine varabilmeniz dileğiyle,

Posta güvercini ile ilgili benzer yazılar:

 

Comments

  • ömer faruk özcan
    Reply

    posta kuşuna meraklı arkadaşlarda derneklerdeki abilerinin yanına giderek onlarla bi tanışsınlar kaynaşsınlar. Onlarla canlı sohpetler ederek merak ettiklerini sorup öğrensinler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir