Cinsellikten Soğutan Sebepler Nelerdir?

İşin başında herşey muhteşemdi, ayaklarınız yerden kesiliyordu, kuytu köşelerde başbaşa kalmak için fırsatlar yaratmaya çalışıyordunuz. Sonra ne olduysa oldu, “pufff” büyü bozuldu.. Öyle mi? İlişkiler de, balıklar gibi, gezegenimiz gibi bir evrim sürecine sahiptirler. Bu süreçte rayından çıkmaya en müsait konulardan biri de cinsellik. İlişkinin ilk zamanları mıknatıs gibi birbirinize çekilirken ne değişti? Cinselliğimizi etkileyen ve bizi soğutan nedenlere bir göz atıp çözümü orada arayalım;

Kötü Cinsel Deneyim :

Partnerinizle yaşadığınız ilk tecrübelerin kötü olması sizi hemen yıldırmasın. Sonuçta o da insan, belki kaçamak yapıyordunuz ve stres altındaydı. İlk kez olmasının heyecanını taşıyordu yada sizinle olmasını o kadar uzun süredir beklemişti ki bunun gerginliğiyle sizi hayal kırıklığına uğrattı. Onu cesaretlendirmek için aslında ne kadar iyi olduğunu söylemelisiniz. Gerçek performansını gösterebilmesi için onu desteklemelisiniz. Erken boşalma yada sertleşme gibi kendi başınıza çözemeyeceğiniz problemleri varsa bir uzmandan yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Vücudunu Beğenmemek :

Çoğu kadının özellikle doğum sonrası karşı karşıya kaldığı bir sorundur vücudunu beğenmemek. Kendinizi salın demiyorum ama normal bir sürecin içinde olduğunuzu kabul edin. Doğum yaptınız, ona bir bebek verdiniz, hayatınızı değiştiren ve güzelleştiren bir mucizeyi vücudunuzla yarattınız. Spor yapın, lohusalık için uygun bir diyet uygulayın, ancak tüm bunların yanısıra onun gözünde hala seksi bir kadın olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Çok rahatsız oluyorum diyorsanız karanlıkta yada mumlarla aydınlatılmış loş bir odada sevişmek kurtarıcınız olabilir.

Emzirme Dönemi :

Emzirme döneminde vücudumuz prolaktin hormonu (süt salgılatıcı hormon) salgılar. Bu hormonun cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluk yaptığı bilinen etkilerindendir. Eşinizle direk yatağa atlamak yerine duygusal yakınlıklar kurmaya, başbaşa sohbet edip vakit geçirmek için zaman yaratmaya çalışın. Bu şekilde iletişim kurarak aranızdaki çekimi tekrar yakalayabilir, sizinde istekli olacağınız bir seks ortamı yaratabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı :

Doğum kontrolünü siz yapıyorsanız, bilmelisiniz ki çok düşük bir ihtimal olsada bu hapların cinsel isteksizlik yapmak gibi bir yan etkisi var. Doğum Kontrol Haplarının SHBG (Seks Hormonu Bağlayıcı Globulin) artışına bağlı olarak kanda testosteron hormonunun azalmasına yol açtığı ve bununda cinsel isteksizliğe neden olduğu bilinmektedir. Doktorunuza danışarak ilacınızı değiştirmeyi deneyebilir, SHBG seviyenizi kontrol ettirebilirsiniz.

Partnerle İletişimsizlik :

Eşinizle ilk günlerdeki gibi birbirinize vakit ayıramıyor olabilirsiniz. İlgi alanlarınız farklı olduğu için ortak paylaşımlarınız azalmış olabilir. Bu kontrol altına almanız gereken ve tehlike çanlarını çaldıracak bir durum. İletişimi kaybetmenize izin veremezsiniz. Birlikte yapmaktan zevk aldığınız şeyleri listeleyin ve haftanın belli günleri ortak birşeyler yapmak için kendinize kural koyun. Bu konuda onunda fikrini alın, ortak faaliyetinizi birlikte seçin. Anlaşmaya varamıyorsanız, adil olun ve kura çekin. Haftanın en az bir gününü ortak faaliyetinize ayırın ve birbirinizle vakit geçirmenin tadını çıkarın.

Antidepresan Kullanımı :

Antidepresanlar, depresyon ve anksiyete gibi yaygın bozukluklarda sıkça kullanılan ilaçlar. Ancak Antidepresan kullanıcılarının %50-70 oranında cinsel işlev bozukluğu ile karşı karşıya kaldıkları bilimsel bir gerçek. Üstelik erkekler bu konuda kadınlardan daha hassas. Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi sonuçlar görülürken, erkeklerde iş sertleşme sorunları ve erken boşalmaya kadar ilerleyebiliyor. Üstelik bu konuda yaşanan hüsranlar bizi psikoljik olarak etkileyip ilaç kullanımını bıraktıktan sonra da bu belirtilerin devam etmesine neden olabiliyor.

Aşırı Stres :

İş hayatımız, ailevi yada maddi sorunlarımız bizi strese sokmaya birebir. Ancak iş artık cinsel yaşamımızı etkiliyorsa bir önlem almanın vakti gelmişte geçiyor bile. Sorunlarınız ne olursa olsun eve geldiğinizde kendinize vakit ayırın. Gerekiyorsa telefonlarınızı bile kapatarak başbaşa kalın. Dünya ile bağlarınızı koparın. Hafif bir müzik açın, mum ve tütsü yakın, şarap için. Kesinlikle konuyu sorunlarınıza getirmeyin. Kendinizi o ana teslim edin ve tadını çıkarın. Kendinize sunduğunuz bu huzurlu anların etkisini sadece cinsel hayatınızda değil, günün kalanında da hissedeceksiniz.

Bu kitabı okuyun ve bunların hepsinden kurtulun. Ya da hiç bulaşmasın. Yataktaki Kraliçe Kitabı okumak için buraya tıkla!

yataktaki kraliçe kitabı hemen incelemek için tıkla

Yataktaki Kraliçemisin testi

Diğer konular:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir