Yağlı Saçlara Özel Bakım

Yağlı saçlara sahip olmak bir kadının en büyük günlük sorunu haline gelebilir. Ne yaparsanız yapın saçlarınız gün boyu sanki bir haftadır yıkanmamış gibi görünür, hatta toplamaktan başka çareniz kalmaz.

Yağlı Saçlarla Nasıl Başedilir?

Yağlı saçlarınızı yola getirebilmeniz için birkaç önemli ipucunu burada sizinle paylaşacağım.

Eğer yağlı saç tipine sahipseniz, saçlarınızı yıkamak için sabah banyosunu tercih edin. Akşam yıkadığınız saçlar gece boyuncada yağlanacağı için günün daha erken saatlerinde kuru görünümlerini kaybetmeye başlarlar. Fönden ve ısıtıcılardan uzak durun ki, saçlara suni bir kuruluk vererek dipten gelen yağlanmayı tetikleyeceklerdir.

Yağlı Saç Bakımı

Yağlı saçlarınızla başedebilmeniz için işte size bir kaç faydalı maske tarifi. İçerikleri aktarlardan bulabileceğiniz basit malzemeler. Dünyanın parasını harcamadan da saçlarınızı güzelleştirebilirsiniz.

– 1 fincan maden suyu, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı polen tozu ve 1 çay kaşığı deniz tuzunu iyice karıştırın. Karışımı saç diplerine sürüp beklettikten sonra yıkayın. Bu karışım ayrıca kepek sorununa da iyi geliyor.

– 1 tutam biberiye ve bir tutam kekiği 250 gram kaynamış suyun içinde 15-20 dk demlendirin. Bu suyu saç diplerine yedirerek sürün. 1-2 saat beklettikten sonra isteğe bağlı olarak durulayabilirsiniz.

– 1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı kekik suyu ve 1 çay kaşığı tuzu 1 bardak suyun içine karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine masaj yapıp yedirerek sürün. Sonrasında nemli ve sıcak bir havlu ile başınızı sarıp 2 saat bekletin. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız gerekir. Sonrasında yağlı saçlar için bir şampuan kullanarak saçlarınızı yıkamalısınız.

Sabah yıkayıp çıksam bile gün içinde yağlanan saçlarım var diyorsanız, size saçlarınızı yıkarken limon durulaması yapmanızı tavsiye edebilirim . Limon durulamasını hazırlamak için, 1 limonun kabuğunu ince ince rendeleyin, 1 çay kaşığı ince kıyılmış ıhlamur ile yarım litre suda kaynama derecesine kadar ısıtın ve 10 dk demlenmeye bırakın. 8 limonun suyunu sıkın. Bir şişede limon suları ve hazırlayıp süzdüğünüz ıhlamurlu suyunuzu karıştırın. Bu karışımı 2 gün bekletin. Kendinize 1 litre ılık suya karışımınızın 8de 1ini koyacağınız bir durulama suyu hazırlayıp banyoda son durulamanızı bu su ile yapın. Gün boyu saçlarınızı yağlanmaktan koruyacaktır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir