Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar kolay oluşup, kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlık ama ihmal eder ve bu kolay tedbirleri almazsanız tehlikeli sonuçlara sebep olabilirsiniz.

Nedeni Candida denilen maya tipi bir mantar türüdür. Yetişkin kadınların %75’i hayatlarının bir döneminde bu mantar enfeksiyonunu yaşarlar.  Kaşıntı, beyaz renkli akıntı ve vajina girişinde peynirimsi, beyaz ve pomad kıvamında birikintiler belli başlı belirtileridir. Bölgedeki tahrişten dolayı idrar yaparken yanma ve sızlama hissettirebilir. Vajinal mantar dikkat edilmez ve birkaç kez tekrar ederse büyük riskler doğurur. Bu yüzden lütfen dikkat..!

Tekrar yakalanmamak için önlem almak çok önemli. En az bir kez vajinal mantar yaşamış her kadın, o çıldırtıcı kaşıntıları hissettikten sonra bunun tekrarlamaması için zaten çok dikkatli olmak isteyecektir ama kimi zaman yoğun kaşıntı nüksetmediği için çoğu kadın bu konuda tembel davranabilir. Siz siz olun sakın işi tembelliğe sürmeyin. Rahim sağlığınızı korumak için işe yarar her çareyi erkenden deneyin. Örneğin; bu mantar türüne karşı vücudunuzu koruyun.

Vajinal Mantara Karşı Vücudunuzu Koruyun

  • Dayanabildiğiniz kadar kaşımamaya çalışın. Kaşırken mantarı başka sağlıklı bölgelere de sıçratabilirsiniz.
  • Mantarın en sevdiği ve rahat ürediği ortam sıcak ve nemli yerlerdir. Sentetik çoraplar ve iç çamaşırları, çok dar giysiler sizi terletir ve mantara üremek için ihtiyacı olan alanı sağlar. Mutlaka pamuklu iç çamaşırlarını ve çorapları tercih edin.
  • Plastik yüzeyli hijyenik pedler de aynı şekilde sizi terletip, uygun alan yaratır. Hijyenik pedlerle ilgili bir nokta da, pedinizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bölgeyi mümkün olduğu kadar kuru ve temiz tutun.
  • Çok asitli sabunlar ve klorlu su ile temizlemeyin. Vajinal mukozada savunma hücreleri vardır. Ancak çok asitli sabunlar ve klorlu suyla ile vajinanızı tahriş edersiniz. Bu savunma hücreleri tahriş olmuş bölgeyi onarmaya çalışırken mantarla da savaşmak için yetersiz kalırlar.
  • Vücudun savunma sistemi de mantar kolonilerinin büyümesini engeller. Ancak grip gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir enfeksiyon geçiriyorsanız, mantara yakalanma riskiniz var. Vitaminler ve taze meyve ile bağışıklık sisteminizi destekleyin.

Vajinal Mantar Tedavisi e-kitabını İndirin

“Vajinal mantar” tedavisi ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve bu sorunu hayatından söküp atmak isteyenler için Vajinal Mantar Tedavisi isimli e-kitap geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Detaylı tedavi ve korunma yöntemlerini öğrenmek için okuyabileceğiniz en geniş kapsamlı kitap budur. Önemle tavsiye ederiz. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun,

Vajinal mantar tedavi

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir