Evlilik Hazırlıkları

Hayatınızın erkeğini buldunuz. Aileler tanıştı, nişan takıldı. Mutlu gün için tarih bile belirlendi. Artık Evlilik hazırlıklarına başlamanız lazım ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Düğün hazırlığı oldukça kapsamlıdır ve bu özel günümüzde hiçbir şeyin canımızı sıkmasını istemeyiz, ve o gün geldiğinde herşey ters gitmek için yarışabilir. O yüzden sağlam bir planlama yaparak işe başlamanız lazım.

İlk iş olarak bütçenizi belirleyin. Bu iş için büyük bir bütçe ayırabilirim diyorsanız, bir organizasyon şirketi ile anlaşıp onlar koşuştururken siz ayaklarınızı uzatıp tadını çıkarabilirsiniz. Ancak çoğumuz küçük bir bütçe ile evlilik hayatına başlar ve önemli olan elimizdekiler ile en iyisini yapabilmek.

Düğün Mekanı

Mekan olarak nasıl bir yer istediğinize karar verin. Mekan kiralamak için ne kadar erken hareket ederseniz bu işi o kadar ucuza mal edersiniz. Hemen karar vermeyin. İstediğiniz düğün konseptine uyacak alternatif mekanlar belirleyin. Birlikte mekanları görmeye gidin, ve mutlaka fiyat için sıkı pazarlık yapın.

Davetiyeler

Nişanlınızla birlikte seçeceğiniz davetiyelerin düğünden 1 ay önce hazır olmasını ve en geç düğüne 10 gün kalana kadar dağıtılmış olmalarını sağlayın. Davetiye sayısını belirlerken küçük bir yüzdeyle ihtiyacınızdan fazla bastırın. Ne olur ne olmaz, üzerine su dökülebilir yada kapaklarına isim yazarken yanlış yazabilirsiniz. Elinizde bir kaç yedek olsun. Birde gerçek davetiye dağıtmak yerine e-mail yolu ile yada sosyal paylaşım siteleriyle davetiye gönderenler var. Tabi ki herkese birden ulaşmanız mümkün olmayabilir. Ama gerçekten yanınızda olmalarını istiyorsanız gerçek bir davetiyeyi postalayabilir yada en azından telefonla arayıp şahsen davet edebilirsiniz.

Düğün Alışverişi

Genelde bu nişan, düğün alışverişi işleri uzun vadede aile içinde kriz sebebi olur. Her iki tarafın anneleri, varsa kız kardeşler bu alışverişte bulunmak için can atar ve gelemedikleri taktirde ne unutur nede unuttururlar. Ancak unutulmamalı ki düğün alışverişine çıkmış kafileler mağaza sahipleri tarafından ilk bakışta görünür ve çok lezzetli bir avdırlar.  Ayrıca sizde iç çamaşırı alışverişinizi müstakbel kayınvalidenizin nezaretinde yapmak istemeyebilirsiniz değil mi? Burada yapıcı olmak ve herkesi memnun edecek bir çözüm bulmak size düşüyor. Alışverişinizi bir kaç güne bölün, annenizle mutfak eşyalarınızı almaya gidin. Müstakbel kayınvalidenizin dekorasyon zevklerine iltifat edin ve onunla perdeleri almaya gitmek istediğinizi söyleyin. Başka birgünde kızkardeşiniz yada yakın arkadaşınızla kendi özel alışverişlerinizi yapın. Tabi ilk başta onlara alışverişe kalabalık giderseniz satıcıların fiyatları yüksek tutabileceğini, daha hesaplı olması için düğün alışverişi olduğunu belli etmeden pazarlık etmek istediğinizi söyleyerek onlarıda bu işe ikna edin.

Mobilyalar-Beyaz Eşya

Bu konuda yöre yöre değişen geleneklerimiz var. En bilineni yatak odasını kız tarafı yapar geleneğidir sanırım. Nişanlınızla bütçenizi belirleyin. Ailelerinizle konuşup hangi konularda ne kadar yardımcı olabileceklerini öğrenin. Taksitle satın almanıza yardımcı olacak mağazalar, çeşit çeşit kampanyalarda var zaten. Yalnız unutmayın bu alışverişi nişanlınızla birlikte yapmanız gerekiyor. Birlikte yaşayacağınız evi oluşturuyorsunuz, aldığınız herşey ortak zevkiniz ve ortak kararınız olmalı.

Gelin Arabası

Gelin arabası olarak kendi arabanızı kullanabilir yada bir yakınınızdan rica edebilirsiniz. Hangisi olacaksa olsun damat kendine bir sağdıç belirlemeli ve gelin arabasını hazırlatma işini ona vermelidir. Erkekler genelde işi küçümseyip amaan bi duş, bi traş, bide takımı çektim mi hazırım işte derler ama o telaşın içinde o iş pek öyle olmuyor. O gün ayağına dolanacak angarya işleri sağdıcına yıkmasında sonsuz fayda var. Aynı şekilde sizde gelin arabasının hazırlanacağı çiçekçiye gelin buketini nasıl istediğinizi anlatın. Böylece düğün sabahı arabayı hazırlatan sağdıç aynı zamanda sizin buketinizide teslim alır, bu işler için bölünmek zorunda kalmazsınız.

Evliliğiniz daim kalsın. Yataktaki Kraliçe ve Kocanın Kalbine gir kitap setleri evliliğinizin yol rehberi olsun. İncelemek için alttaki resimlere tıklamanız yeterlidir.

yataktaki kraliçe kocanın kalbine gir kitabı

Benzer Konular :

 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir