El ve Tırnak Bakımı

Ellerimiz tüm gün boyunca, çalışırken, bir şeyi gösterirken, jestlerimizde sürekli ortalıktadır ve çok fazla! göze görünürler. El ve Tırnak Bakımı bu nedenle ihmal edilemez. Bakımlı eller bir çok mücevherden daha çok dikkat çeker. Zaten istediğiniz kadar takıp takıştırın, bakımsız ellerle istediğiniz havayı yakalayamazsınız. Ve aslında bu bakım için çok paralar harcamanıza, güzellik salonlarına koşmanızada gerek yok.  Tüm yapmanız gereken evde kendinize biraz zaman ayırmak.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

  • İlk iş olarak kendinize bir tırnak bakım seti edinin. Kaliteli ürünlerin fiyatı gözünüze bir anda çok görünebilir, ancak bir kaç aylık manikür masrafınızla amorti edebileceğiniz bir rakamdan bahsediyoruz. Ayrıca manikürü salonda yaptırmayı tercih etseniz bile kişisel hijyenininiz için kendinize ait bir sete ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Unutmayın ki Hepatit B, C ve bazı mantar çeşitleri ortak kullanılan manikür gereçleri ile bulaşır.
  • Tırnaklarınızı temizlemeye eski ojelerinizi çıkartarak başlamalısınız. Ancak asetonla oje çıkarma işlemi aynı zamanda tırnağın yağlı dokusunu aşındırarak tırnaklarınızı kurutacaktır. Bunu önlemek için asetondan sonra tırnaklarınıza badem yağı yada susam yağı gibi doğal yağlarla masaj yaparak ideal nemine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Fazla oje kullanımı tırnakları sarartır. Eğer tırnaklarınızı havalandırmak bir kaç gün oje sürmemek istiyorsanız bu sararmış görüntü sizi rahatsız edecektir. Bunun için bir limonu ikiye keserek tırnaklarınızı bununla 10 dakika kadar ovun. Tırnak temizliğiniz için bir diş fırçası kullanmanız en rahat temizleme yolu olacaktır. Bir diş fırçasını oksijenli suda bekletin. Limonla tırnaklarınızı ovduktan sonra oksijenli suda beklemiş fırça ile fırçalayarak ellerinizi yıkayın. Bu işlemler tırnaklarınızdaki sararmayı alacak, sağlıklı görünmelerini sağlayacaktır.
  • Kütiküllerin temizliği için önce ellerinizi en az 10 dakika ılk sabunlu suda bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında bir kütikül itici ile tırnak etlerinizi geriye doğru itebilir yada bir makas yardımıyla kesebilirsiniz. Ölü derileri temizlerken fazla derin kesmemeniz gerektiğini de hatırlatalım.
  • Tırnaklarınızın boyunu kısaltmak istiyorsanız, kesme sırasında boyu istediğinizden biraz uzun bırakıp kalanı törpü ile düzeltirken halletmeniz gerekir. Tırnak kesildiği noktadan soyulmaya elverişli olduğundan, üzerine törpü yapmazsanız çabuk kırılacaktır. Törpüleme işleminde kağıt yada metal törpü kullanabilirsiniz. Ancak ince tırnaklara sahipseniz bu işlemi kağıt törpü ile yapmalısınız.
  • Tüm işlemler bittikten sonra el ve tırnak bakımınızı tamamlamak için  gliserinli bir losyon ile elleriniz ve tırnaklarınız losyonu emene kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Oje sürerken alta bir kat parlatıcı sürdükten sonra üzerine istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem ojenizin dayanıklılığını artırmış olursunuz hemde koyu renk oje direk tırnağınıza temas etmeyeceğinden oje çıkarma işlemi sırasında fazla uğraşmazsınız.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir