Kilo Vermek İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Çoğu insan bir an önce fazla kilolarından kurtulmak arzusuyla, gözü kapalı diyet yapmaya başlar ve bu sırada öyle hatalar yapar ki diyet programı baş edilmez bir süreç haline gelir. Kilo Vermek İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar yazımızda size, diyet programınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerekir, bunlardan bahsedeceğiz.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bir Öğün Atlasam Kardır: Diyet yaparken ne kadar az yersem o kadar çok ve çabuk kilo veririm düşüncesine sahip olur insan. Ancak diyet süresince zaten porsiyonlarınız küçülür, yediğiniz yağlı, ağır yemekler yerini sebzelere, küçük porsiyonlara bırakır. İdare edebileceğinizi düşünüp, ne kadar az yesem kardır diyerek bir öğün atlamaya kalkarsanız, en fazla bir saat içinde o öğünde yiyeceğinizden çok daha fazlasını bir kriz anında yer bitirirsiniz. Ayrıca metabolizmanızın çalışma hızını kaybetmemesi için sık öğünler ama küçük porsiyonlarla gıda almaya devam etmeniz gerekiyor.

Meyve Sınırsız Yenebilir: Diyet süresince bol meyve ve çiğ sebze tüketebileceğimizi düşünürüz. Nede olsa kalorisi yoktur. Acaba öyle midir? Diyetisyenler günde en az iki porsiyon meyve tüketilmesini tavsiye ederler. Bir elma ve bir muz iki porsiyon meyvedir. Bunun üzerindeki tüketim size kalori olarak geri dönecektir.

Öğün Sayısını Azaltmalıyım: Aksine öğün sayınızı beşe kadar çıkartmalısınız. Çok uzun süre açlık hissetmemek için ana öğünlerin arasına, meyve, yoğurt, az haşlanmış sebze, bir kaç ceviz yada fındık, kuru kayısı yada erikten oluşan ara öğünler koymalısınız.  Böylece ana öğünde sofraya oturduğunuz zaman açlıktan kırılacak bir halde olmaz, kontrollü bir şekilde yemeye devam edersiniz.

Yağı Tamamen Kesmeliyim: Diyet sırasında yağ, karbonhidrat ya da protein, hangisini keserseniz vücudunuz onu depolamaya başlar. Beslenmenizden yağı çıkarırsanız, vücudunuz sindirim sistemine yağ gelmiyor,o zaman  stokları korumalıyım diye düşünerek yağ rezervlerinizi korumaya alır. Tabi ki diyetten önceki gibi yaplı gıdalar tüketmeyeceksiniz, ama alımı tamamen durdurmamalısınız.

Diyet Yapıyorum Bana Yeter : Diyet tabi ki kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak bu süreçte spor yapmanın önemini unutmayın. Diyet size sadece kilo verdirir. Verdiğiniz kilolardan sonra vücudunuzu forma sokma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bunun da tek yolu spor yapmak. Spora diyet programınızla birlikte başlarsanız hem daha hızlı kilo verirsiniz, hemde spor vücudunuzu şekillendireceği için aldığınız sonuçlar sizi mutlu eder. Ayrıca spor yaparken vücut mutluluk hormonu salgılar. Yani bir süre iradeli bir şekilde spor yaparsanız, bu işten alacağınız keyifle bir süre sonra kendiliğinizden yapmaya başlarsınız.

Diyetisyen Kontrolünde Diyet

Diyet yapmak için en doğru seçim uzman bir diyetisyenden yardım almaktır.  Özellikle sizin için en  uygun diyet listesi ile diyet yaparak, sağlığınızı kaybetmeden kilo verebilmeniz için bu gereklidir. Bu konuları araştırırken Zayıflama Formülü başlıklı bir makale dikkatimizi çekti. Diyet yapmadan kilo kaybı mümkündür. Okuyun ve kendinizi karar verin.

 

Benzer Konular:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir