Mutlu Olmanın 13 Yolu

 1. Meditasyon yapın : Herkes üzerinde aynı yoğun etkiye sahip olmasa da, araştırmalar meditasyonun kişiyi sakinleştirdiği, rahatlattığı ve mutlu ettiği yönünde. Uzun vadede yapılan meditasyon sizi daha mutlu biri yapabilir. Neden denemeye siniz ki?
 2. Yaşlı Akrabalarınızı Ziyaret Edin : Eğer iş hayatının içindeyseniz, yoğunluktan bu gibi şeylere zaman bulamıyor olabilirsiniz. Ama hayat bir yanda akıp geçiyor. Kendinize bir söz verin ve en az ayda bir kez halanızı yada teyzenizi ziyaret edin. Onların gününü aydınlattığınız için kendinizi çok mutlu hissedeceksiniz.
 3. Sağlıklı beslenin ve kilonuzu kontrol edin : Yemek yemekten kaçınmayın. Ancak abur cubur yerine kurutulmuş yada taze meyve gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Ve kilonuzu günlük olarak kontrol edin. Vücut dengenizi elinizde tuttuğunuzu bilmek sizi mutlu edecektir.
 4. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın : Sigara yada alkol kullanıyorsanız, bir an önce bırakın. Vücudunuza sağlıklı olması için bir şans tanıyın. Zaman içinde olumlu etkilerini görmek sizi mutlu edecektir.
 5. İyi bir kitap okuyun : Kitap okumak sizi hayatın günlük stresinden uzaklaştırıp, bambaşka bir dünyanın içine çekecektir. Genel olarak kitap okuyacak vakit bulamamaktan yakınılır. Neden işe gidip gelirken yolda harcadığınız vakti okuyarak geçirmiyorsunuz?
 6. Erken kalkın : Hafta sonlarında bile. Güne erken başlamak insana enerjik hissettirir. Ayrıca size günün uzun olduğu hissini yaşatır, yapmaya fırsat bulamamaktan yakındığınız bir sürü şey yapabilirsiniz. Ancak unutmamalı ki erken kalkmanın en önemli anahtarı sağlıklı gece uykusu.
 7. Yeni bir yabancı dil öğrenin : Yeni bir şeyler öğrenmek beyninizi aktif tutar. Öyleyse neden yeni bir yabancı dil öğrenmeye-siniz ki, Almanca yada İspanyolca? Ayrıca bunun için çok büyük masraflara girmenize de gerek yok, İnternet üzerinden bir çok İnteraktif öğretim sistemine ulaşabilirsiniz.
 8. Temiz hava almaya çıkın : Özellikle yağmur sonrası, yada günbatımın da. Kendinizi iyi hissettirecek hafif bir koşu yada yürüyüş yapın. Temiz havanın, toprak kokusunun tadını çıkarın.
 9. İşi vaktinde bırakın : Uzun mesailer, yorucu bir çalışma temposu hem ruh hemde beden sağlığınıza iyi gelmez. İşten vaktinde çıkmayı alışkanlık haline getirin. Hiçbir işveren sesini çıkarmadan uzun mesailere kalan bir çalışandan şikayet etmez. Bu konuda kuralı siz koymalısınız. İşten vaktinde çıkın ve kendinize ait olan zamanı kendi zevkleriniz için harcayın.
 10. Teşekkür edin : İnsanlara lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirin. Size kendinizi iyi hissettirir ayrıca sevilen biri olmanıza çok yardımcı olur.
 11. Arkadaşlarınızla bir buluşma gününüz olsun : Sadece yakın arkadaşlarınızla ve gelenek olarak yapacağınız bir buluşma gününüz olsun. Birlikte vakit geçirin, dedikodu yapın, eğlenin. Size ait bu kısa zamanı iyi değerlendirip evinize mutlu dönün.
 12. Çığlık atın : bir şeyler sizi gerçekten çok sinirlendirdin de bu öfkeyi içinize atmayın. İçten gelen avaz avaz bir çığlık atın ve içinizdeki öfkenin dışarı çıkmasına izin verin, çıksın ki yerini mutluluğa bıraksın. Şimdi bir yastık alın, yüzünüze kapatın, ve bağırın.
 13. Seni Seviyorum deyin : sevdiğinizi söylemek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Sevgi paylaşıldıkça çoğalan ve hiçbir maliyeti olmayan bir mutluluk ilacıdır. Ailenize, arkadaşlarınıza, sevgilinize sık sık sevdiğinizi söyleyin.

Onu elde etme ya da tutma gibi bir durum söz konusu olunca tavisye edebileceğim iki kitap var. Onu Elde Et ve Onu Elde Tut. Mutlaka okuyun.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir