Kriz yönetimi ancak bilgi ile yapılabilir. Kriz yönetimi nedir kısaca ifade edecek olursak; herhangi bir krizin üstesinden gelebilmeye yönelik tutunacağınız her türlü tutumu, kriz yönetimi olarak ifade edebiliriz.

Burada dikkate alınması gereken en önemli ayrıntı ise herhangi bir kriz anında her kişinin kendisine göre farklı tutumları söz konusu olabilmektedir. Bu tutumların bir kısmı doğru, bir kısmı ise yanlış olabilmektedir. Bu nedenden dolayı tek başına kriz yönetimi nedir bilmek yeterli değildir. Çünkü doğru kriz yönetimini bilmek asıl meseledir.

Örneğin ülkemizde yakın geçmişte yaşanan depremleri dikkate aldığımız zaman, depremler sonrasında yapılan haberlerde bazı insanların hayatlarını kurtarabilmek için balkondan aşağı atladıklarına dair haberler duymaktayız. Bu insanlar, kriz anında (yani deprem esnasında) bir tutumda bulunuyorlar ve balkondan atlıyorlar. Bu durumda kendilerine göre krizi yönetmiş oluyorlar ancak bu yanlış bir kriz yönetim şeklidir. Aynı depremde doğru kriz yönetimi yapabilen insanlar ise hiç zarar görmeden depremi (yani krizi) atlatıyorlar. İşte bu yüzden dolayı doğru kriz yönetimi önemlidir ve doğru bir kriz yönetimi için kriz yönetimi nasıl yapılır bilinmesi gerekiyor.

Doğru Kriz Yönetimi Nasıl Olur?

Ön hazırlık son derece önemli bir konudur. İnsanlar, geleceğini göremez ancak tahminlerde bulunabilirler. Örneğin zemin katta yaşayan bir insanın, herhangi bir fırtına durumunda yaşadığı katın tamamen su dolacağını tahmin edebilmesi zor değildir. Bu önceden tahmin edilebilen krizlere karşı ön hazırlık yapmak, büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu sayede doğru kriz yönetimi mümkün olur ve söz konusu krizin gerçekleşmesi durumunda, en az hasar ya da hiç hasar almadan kriz atlatılmış olur.

Sonuç olarak doğru bir kriz yönetimi için izlenmesi gereken yol; önce bilgi edinmekten geçiyor. Bu bilgiler, daha önce yaşanan benzer türden krizlerin nasıl atlatılabildiğine yönelik bilgiler olmalıdır. Bu bilgiler sayesinde siz de önceki yaşanmış krizleri, mevcut günümüz koşulları ile değerlendirerek, olası bir kriz durumunda ne yapmanız gerektiğini belirlemiş olacaksınız. Bu sayede başarılı bir kriz yönetimi ile krizin üzerinden gelmeniz mümkün olacaktır.

Kriz Yönetimi ile Hayatınızı Kurtarabilirsiniz…

Kriz yönetimi aslında önemli bir konudur. Bu konuyu farklı açılardan ele alabiliriz…

Örneğin;

  • Bir işletme herhangi bir ekonomik kriz durumunda, doğru bir kriz yönetimi yaparak, işletmenin en düşük düzeyde mali zarar yaparak, krizden çıkmasını sağlar.
  • Bir birey açısından krize örnek verecek olursak mesela kalp krizi durumunda, doğru bir kriz yönetimi yaparak, insanın kendi hayatını ya da karşısındaki insanın hayatını kurtarabilmesi mümkün olacaktır.

Dolayısıyla; bahsedilen kriz nasıl bir kriz olursa olsun, burada asıl nokta o kriz anında ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve bildiklerinizi uygulamanızdır. Bu sayede kriz yönetimini başarmış olursunuz.

Kriz Yönetimini Öğrenmek için Krize Son Kitabını İndirin

Krizden başarılı bir şekilde sıyrılmak tamamen sizin elinizde! Tıpkı hayatınızı daha iyi standartlarda yaşamak için pek çok konuda eğitim almak önemli olduğu gibi, hayatınızı hiç beklenmedik bir zamanda zora sokacak sıkıntıların üzerinden başarılı bir şekilde gelebilmek için de eğitim almalısınız. İşte bu aşamada Krize Son adlı kitap, tam olarak sizi güçlü hale getirmek için özenle hazırlanmış bir kitap olma özelliğindedir. Krize Son kitabını buraya tıklayarak indirebilir ve kitap içerisinde yer alan bilgileri okuduğunuz her dakikada kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz. Bu kitabı bitirdiğinizde ise artık her türlü kriz ile motivasyonunuz yüksek bir şekilde başa çıkabilecek öz güvene sahip oluyorsunuz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir