13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım diyen anne ve babalara çok önemli tavsiyeler verdik. Ergenlik çağı yaklaşmış ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bunu okuyun.

***

El bebek gül bebek büyüttüğünüz, her yanını sevgiyle mıncıkladığınız o bebek koca bir adam mı olmaya başladı? Artık her şeye sinirleniyor ve şaşkınlık yaşadığınız anlar sıklaşmaya mı başladınız? Yalnız değilsiniz, evinde bir ergenle yaşamaya başlayan ebeveynler kulübüne hoş geldiniz. 13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım arayışınızda aklınızdaki soru işaretlerini yok etmeye çalışacağımız bu yazı çok işinize yarayacak.

13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım ne yapmalıyım?

Ergenlik çağındaki bir erkek çocukla doğru iletişim kurabilmek, hayatınız boyunca sizi en çok yoracak işlerden biri olabilir. 13 ve civarı yaşlardaki bir erkek çocuk son derece anlaşılmaz tavırlarda olabilir. Çevresine bir anda düşman kesilebilir, siz ne söylerseniz söyleyin aklı hep başka yerlerde olabilir. Özellikle de sekste!

Ergenlik süreci boyunca fiziksel ve duygusal değişimler devam eder ve bu dönem genellikle 10-15 yaşları arasında görülür. 13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım diye merak eden ebeveynler bu yaş aralığında oğullarının tüm değişimlerine sabırla ve yol gösterici biçimde yaklaşmalıdırlar.

Doğal bir süreç olduğunu anlatın!

Ergenlik sürecine girişi başlatan beyindeki hipotalamus bölgesidir. Sinirsel iletiler ile hipofiz adı verilen salgı bezinden uyarıcı bir hormon salgılanır. Bu hormon da yukarıda bahsettiğimiz fiziksel  ve duygusal değişimlere neden olur.  Erkek çocuğun vücudu üreme yeteneği kazanır. Görülen değişikliklerin doğal olduğu erkek çocuğa mutlaka anlatılmalıdır. Peki bu değişimler nelerdir?

  1. Testislerin büyümesi. Genellikle 11-12 yaşlarında başlar. 13 yaş civarında ise cinsel bölgede kıllanma, peniste büyüme fark edilir.
  2. Olmadık zamanda ve beklenmedik durumlarda penis sertleşmesi yaşayabilir.
  3. 13 yaşlarında ses tonu kalınlaşır. Halk dilinde horoz denilen, gırtlağındaki kıkırdak dokuda çıkıntı oluşur.
  4. Dudaklar üzerinde, sonra yüzde ve yayılarak vücudun genelinde kıllanma başlar.
  5. Deri ve saçlarda yağlanma görülür.
  6. Yüzde sivilce ve siyah noktalar olur.
  7. Kasları geliştiği için daha güçlü olduğunu hisseder.

Bunlar fiziksel değişimlerdir. Ergenliği geciken erkeklerde 13-14 yaşlarına kadar hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. Bu durum, çocuğun sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Arkadaşlarında ergenlik belirtileri başlamış ama kendisinde henüz başlamamış olan erkek çocuğa bunun da normal olduğu anlatılmalıdır. Her bünyenin ritmi farklıdır, hatta ergenliğe geç giriyor olmanın iyi olduğu bile söylenebilir. Çünkü ergenliğe geç giren kişilerde yaşlanma ve deformasyon da yavaş ilerler. İleriki yaşlar için avantajdır.

13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım diyen bir anne baba, oğlunun ruhsal değişimine de mutlaka olgunlukla yaklaşmalıdır. Sinirli, umursamaz, dağınık, sorumsuz davranabilir. Bunların geçici olduğunu bilerek içinizi rahat tutmak ama verilecek eğitimi de kesmemek gerekir.

Ruhsal değişimlerine dikkat!

Bir süre şaşkın ördek yavrusu gibi olacak. Çünkü yaşadığı değişimlere, size belli etmese de şaşırıyor olacak. Erkek olmanın getirdiği farklılıklarla sinirli ve kabadayı vari hallere bürünebilir. Sabırlı olun ama yanlış davranışlarda bulunduğu zaman ikazınızı güzelce yapın. Bu döneme, gelip geçer sırtını sıvazlayalım yeter zihniyetiyle yaklaşırsanız ya da erkeklik gururunu yükseltelim diye kendisine padişahmış gibi davranırsanız ileriki yaşlarında kadınları ezen, kaba saba bir erkek yaratmış olursunuz.

Uykuda, orada burada zamansız boşalma yaşayabilir. Çünkü üreme yeteneği başladı ve testisinde biriken spermleri boşaltması gerekiyor. Bunun normal olduğunu mutlaka söyleyin kendisine.

“13 yaşındaki oğluma nasıl davranmalıyım” diyen anne ve babalar için bu tip konuşmaları açıkça yapmak pek de kolay olmayabilir ama bu konularda sırtınızdaki yükü alacak e-kitaplardan faydalanabilirsiniz. Hem ebeveynlerin okuyup öğrenmesi gerekenleri yazan hem de alıp oğlunuza okuması için verebileceğiniz kitaplardan mutlaka faydalanın. Böylece sizin dillendiremeyeceğiniz şeyleri o kitaplar oğlunuza kolaylıkla anlatacaktır.

ilgini çekebilecek bazı yazılar;

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir