Erkek Adam Yemek Yapar mı? Bal gibi yapar hemde. Hele ki evde tek başınaysa iki yumurta kırar birazda sucuk koyar ve afiyetle yer.” Bunu daha önceki yazımda söylemiştim. İki yumurta yerine tek yumurta kıracağız şimdi. Bu sefer omlet olacak.

Tek Yumurtalı Omlet – Erkek Adam Yemek Yapar mı

Bundan bir kaç sene önce kız arkadaşım kahvaltıya geldi. Haber vermeden bana sürpriz yapmıştı. Kapıyı açtım ve aklımda ‘eyvah!’ dedim. Yanlış anlamayın, geldiği için çok sevinmiştim ancak onu görünce buzdolabımdaki envanteri büründü gözüme.

Yumurta, süt, kurumuş simit, domates, zeytin, biraz kaşar ve birazda kavurmam vardı. Bununla bir şaheser yaratır mıyım? Göreceğiz.

Omlet tarihinden bahsetmek istiyorum.

İki yumurta çırpılır az su konulur sonra da margarinle ısıtılmış tavaya ekleyip bohça şeklini alana kadar ayar verilir. Fransız usülü.

İki yumurta sütle birlikte çırpılır. Baharatlar konulur. Önceden ısıtılmış margarinli tavada kızartılır. Ellemeden pişmiş halini tabağa konulur ve koyarken yarısı kapatılır. Dünya usülü.

NOT: Margarin doğal yağ değildir. Uzun süre kullanıldığında sağlığa zararlıdır. Aksini iddia eden yanlış biliyor. Kanıt? Margarini 4 hafta dışarıda bırakın. Bozulmamışsa (ki bozulmaması için işlem yapılmıştır) doğal değildir. Doğal olmayan ürünler sağlıklı ürünler değildir. Yerine vücudunuz sağlıklıysa tereyağ, tereyağa karşı tepki alıyorsanız vücudunuzdan halis muhlis zeytin yağı kullanız. Varsa bilgisi olan alttaki yorum kısmından yazsın. Severim tartışmayı.

Şimdi de benim usülümle omlet nasıl yapılır onu anlatacam. Erkek Adam Yemek Yapar mı görelim. 

İçindekiler:

  • 1 adet Yumurta
  • Çok az Süt
  • Zeytin Yağı
  • İsteğe bağlı kaşar
  • İsteğe bağlı kavurma (sucuk pastırma vs de olabilir)

Malzemeler:

  • 1 adet tava. (orta boy)
  • Sütü köpürmek için alet. (yoksa en yakın zamanda al.) (yine de yoksa kavanozun için koy ve tüm gücünle köpürene kadar salla)

Hazırlanışı:

Önce tavayı hazırla. Tavanın içine zeytin yağı dök ve kaplayacak şekilde dağıt. Fazla olmasın. Kenarda dursun. Kaşar kavurma gibi malzemeleri hazırla. Jülyen (ince) şeklinde kes. Uzun ince.

tek yumurtalı omlet

Sütü köpürt. Üstteki resimde olan cihazın varsa onu kullan. İlk bıçağa kadar süt koy. (az). Sonra deliler gibi çırp. Süt köpüğü görünsün. Varsa el mikserin onunla da yapabilirsin. (Köpürmüyorsa bıçaklar muhtemelen suyla temas etmiştir. Kuru olmalı. Hem kap hem bıçaklar)

Küçük bir kaseye yumurtayı kır ve çatalla çırp. Köpüklü sütü ekle ve yavaşça çırpmaya devam et. Tam karışmazsa da olur.

Karışımı yağladığın tavaya ekle. Olduğu gibi bırak ve altını yak. İlk cızırtıları duyunca ek malzemeleri ekle. Kaşar vs. Tavayı kapakla kapat. Tencere kapağı uygundur.

Pişerken kulağın omlette olsun. Sunumu hazırlar

Sunumu

tek yumurtalı omlet

Evde teksen var olan bir tabağa koy ve yumul. Resimde görülen tabak evde tek başıma olduğumda hazırladığım tabaktır.

Evde kız arkadaşın eşin sevgilin vs varsa o zaman eşek olma ve güzel bir sunum yap. Resimdeki sunum sana fikri versin. Severler böyle şeyleri. Bu yazının başlık resminde olduğu gibi yap.

Yeşil şey nedir diye merak edenler. Maydonoz. Üzerine de zeytin yağı karabiber ve tuz ekle.

Sorularınız varsa alttan sorun. Cevaplarım hemen.

Afiyet olsun.

NOT 2: Kız arkadaşımdan aldığım yorum: Yediğim en lezzetli omlet.

Sana bir de sınıf arkadaşım olan Kıvanç Galip Över’in hazırladığı bir kitap tavsiye ederim. Acil durumlarda kullanabileceğin sade dil anlatımı olan bir kaynaktır. Erkek Adam Yemek Yapar kitabı alttaki resime tıklayarak sahip olabilirsin.

Erkek Adam Yemek Yapar mı

Erkek Adam Yemek Yapar Yazarı Kimdir?

Erkek Adam Yemek Yapar kitabın yazarı Yazar Kıvanç Galip Över. Kendisi okul arkadaşımdır. Yıllar sonra Fethiyede karşılaştık ve bir hayli geçmişi yar ettik. Güzel günlerimiz oldu Fethiyede. Kendisi hakkında bilgileri altta sıraladım. 

yazar kıvanç galip över kimdir?

Kıvanç Galip Över

Kıvanç Galip Över 1970 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi.
1988 yılından 2017 yılına kadar çeşitli yerli ve yabancı basın kuruluşlarında muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yaptı. Bu süreçte dış politika ve savunma sahalarında çeşitli kitapları yayınlandı.

Türkiye’de hemen her yeri ve dünyada pek çok yeri gördü. Farklı mutfaklarla tanıştı, değişik lezzetleri öğrendi. Mutfağın stresten kurtulmanın iyi bir yolu olduğunu fark etti. Son yıllarda keyifli yaşam için güzel yemek yapmanın önemli olduğuna inandı.

Ankara’da geçen uzun yılların ardından hayalini gerçekleştirdi ve “bir Ege köyüne yerleşti”…

Över bugün eşiyle beraber Fethiye’de yaşıyor. Daha iyi bir insan olmaya çalışmaya devam ediyor.
Yemek yapıyor, bisikletle geziyor, kedisi ve köpeğiyle oynuyor ve yeni kitaplarını yazıyor.

Erkek Adam Yemek Yapar ile ilgili diğer konular

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir