Erkek Adam Yemek Yapar mı? Bal gibi yapar hemde. Hele ki evde tek başınaysa iki yumurta kırar birazda sucuk koyar ve afiyetle yer. Ama her gün sucuklu yumurta yemek bile bıkkınlık getirir. Bundan dolayı erkekler yemek yapar tarifleri verecem. Tıkla ve gör!

Tavuklu Gulaş Yemeği

Her gün sucuklu yumurta yemek her yiğidin harcı değildir. Bırak yiğiti ben bile yemem. Muhtemelen sende de. Yemek yapmayı bilmemek ayıp değildir. Yapmamak ayıptır. Hatta aç kalacağın için de çok ayıp. Neyse latifeyi bırakalım ve bu akşam kendime yaptığım yemeğin tarifini vereyim. Yemeğin ismini kafamdan uydurdum. Tavuklu Gulaş. Yanlış hatırlamıyorsam Gulaş yemeği Macarların yemeğidir. Eh Hun imparatoru Atilla da Macaristanı alarak ismine Hungary koyduğuna göre bu yemek bizim sayılır demek. Yanlışım varsa alttan doğrusunu yaz.

İçindekiler:

 • 3 adet Tavuk pirzola
 • 3 adet patates
 • 1 adet avuç içine sığan soğan
 • 2 adet büyük mantar(küçükse istediğin miktarı kullan)
 • 3 adet avuç içine sığmayan domates (pembe olsun)
 • 1 diş Sarımsak (büyükse bir değilse iki ya da üç diş olsun)
 • 2 adet sivri biber. Acılı olsun!
 • 1 adet havuç
 • Bir şus cola (bardağı koy ve iki üç parmak yüksekliğinde olsun)
 • Bir adet kesme şeker
 • Zeytin yağ (Varsa ekstra virgin)
 • Tuz
 • Karabiber
 • Curry çok az

Malzemeler:

 • 1 adet tencere
 • 1 adet tava orta boy olabilir.

Hazırlanışı:

Tavuk pirzolanın kemiklerini ve derisini ayır. Atma! Tavuğun derisini ince parçalar kalacak şeklinde kes. Tavuğun kemiklerine bir şey yapma. Patatesleri soy ve uzunca dört dilime böl. Havucu soy ve kalın parçalara böl. Soğanı sarımsağı biberi doğra. (ince olsun). Mantarlar büyükse dörde böl. Küçükse yine dörde böl.

Domatesleri ister soy ister soyma. İnce kıyım yapman gerek. En iyisi bir rondoya ya da varsa bir el mikseri ya da yine varsa robot. Robota söyle kıysın. :) Domatesi soymadan koyarsan dişlerin arasına kıvrılmış domates kabuğu girebilir. Ne gerek var şimdi millete dişlerin arası kırmızı beyaz demeye.

Tavaya tavuğun derisini koy ve kızartmaya başla. Derisi yağı saldıktan sonra soğanları ekle.Açık kahve rengi alana kadar kavurmaya devam et. Hazır bulundurduğun boş tencereye aktar. Aynı tavada biraz zeytin yağ ekleyerek biber ve sarımsağa kavur sonra onu da tencereye ekle. Önce patates ve havuçları koy sonra biraz yağ ekleyerek kavur.  Tencereye ekle ve ateşi yak kavurmaya devam etsin. Mantarları yağ koymadan kavur. Tencereye ekle. Tavuk parçaların kemiklerini tencereye ekle ve karıştır. Tavuk parçaları yağ eklemeden tavaya ekle ve kavur. Arada bir tavayı el hareketinle ileri geri yaparak tavuk parçaların dibe yapışmaması için salla. Azıcık havada yaparsan alttaki ateş ile tavuğun suyu temas eder ve ufak alevler çıkarır.  Bu tavuğa ayrı bir lezzet verir.  Bu işleme proflar mühürle derler. Biz buna kavur diyoruz. Tavuk parçalarında ufak ufak kızarıklar oluştuğunu görürsen tencereye ekle. İyicene karıştır. Rondoda kıyılmış domates sosunu ekle. Gözüne fazla görünebilir. Sıkıntı yok. Ekle sen hepsini. Karıştır. Biraz su ekle. 2 ya da 3 parmak yüksekliğinde olan  kolayı ekle. (domatesin tadını yumuşatır. Tavuğa lezzet katar.) Bir kesme şeker ekle. Tuz kara biber ve baharat ekle. Kekik vs. Çok az curry ekle. Koksun sadece. Tadı olmasın. Karıştır. Kapağı kapat. Yüksek ateşte pişir.

2 dakika da bir karıştır. Tadına ve kıvamına bak. Kalın sos şeklinde olmalı. Patateslere bak yumuşaksa kısık ateşe al. Dikkatli karıştır patatesler elma dilim kalsın. 2 dakika da bir karıştır, tat ve kontrol et. Gulaşın suyu sos kıvamına geldiğinde ve patates de çatala geliyorsa ateşi kapat. Kapağını kapat ve iyicene çekmesi için beklet.

Sunumu

Tavuk Gulaş ala RooninStark yemek tarifi

Evde teksen var olan bir tabağa koy ve yumul. Dikkat, çok sıcak yeme çünkü yemeğin tadını alamazsın. Proflar burada haklılar. Resimde görülen porsiyon evde tek başıma olduğumda koyduğum porsiyon.

Evde kız arkadaşın eşin sevgilin vs varsa o zaman eşek olma ve güzel bir sunum yap. Resimdeki sunum sana fikri versin. Severler böyle şeyleri. Bu yazının başlık resminde olduğu gibi yap.

Yeşil şey nedir diye merak edenler. Salatalığı rendeden geçirdim. Üzerine de zeytin yağı limon az sirke karabiber ve tuz ekledim.

Sorularınız varsa alttan sorun. Cevaplarım hemen.

Afiyet olsun.

Sana bir de sınıf arkadaşım olan Kıvanç Galip Över’in hazırladığı bir kitap tavsiye ederim. Acil durumlarda kullanabileceğin sade dil anlatımı olan bir kaynaktır. Erkek Adam Yemek Yapar kitabı alttaki resime tıklayarak sahip olabilirsin.

erkek adam yemek yapar

Erkek Adam Yemek Yapar ile ilgili diğer konular

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir