Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri – Panik ataklar hiç bir belirti göstermeksizin aniden ortaya çıkabilir. Sebep-sonuç ilişkisi kurmak her zaman mümkün olmamaktadır. Yeri ve zamanı belli değildir. Uyku halinde bile panik atak nöbetleri geçiren hastalar bulunabilir. Panik atak nöbetleri sırasında ortaya çıkan belirtiler nedeniyle insanlar kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Panik atak belirtileri arasında ilk sıralarda korku ve endişe gelmektedir. Ancak çoğunlukla korku ve endişenin o anda yaşanan zamanla bir ilgisi yoktur. Daha önce edinilen kötü tecrübelerin ışığında gerçek zamandan bağımsız olarak kişiyi etkilemeye başlar. O an için herhangi bir tehdit unsuru olmasa bile geçmişte yaşanan tecrübeler kişiyi endişeye ve korkuya sevk eder.

Başlıca Panik Atak Belirtileri

  • Kalp çarpıntısı
  • Zayıf soluk alıp-verme
  • Baş dönmesi
  • Ellerde ve parmaklarda karıncalanma (uyuşma hissi)
  • Terlemek ve titremek
  • Göğüs ağrısı (Kalp çarpıntısı ile birlikte göğüs ağrısı görüldüğünde hastalar kalp krizinden şüphe ederler.)
  • Solunum güçlüğü
  • Kontrolü kaybediyor gibi hissetmek

Panik atak nöbetleri genellikle 10 dakikadan daha az sürer. 30-45 dakika civarı süren panik atak nöbetleri de tespit edilmiştir. Yine yapılan araştırmalar hayatları boyunca en az 1 kere panik atak geçirmiş kişilerin hiç panik atak nöbeti geçirmemiş kişilere oranla daha riskli gurupta yer aldıklarını ortaya koymuştur. Ataklar sıklığını arttırarak devam ederse kişide bir endişe hali de oluşmaya başlar. Uzman bir hekime muayene olmakta fayda vardır. Sebeplerin psikolojik mi yoksa fiziksel mi olduğunun araştırılması gerekir.

Panik Atak Belirtileri

 

Panik Atak Sebepleri

Panik atak nöbetleri farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Ailevi sebepler, ani sorumluluk değişiklikleri (evlenmek, çocuk sahibi olmak, yeni bir iş hayatı) strese sebep olabilir. Kişilerin fiziki durumları da tetikleyici etkendir.

Panik Atak Tedavisi

Neyse ki panik atak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Uzman bir hekimden yardım olarak teşhis ve tedavi süreci başlatılabilir. Panik atak tedavisi için önce hastalığın tanınması gerekir. Doğal yollardan panik atak tedavisi için Panik Atak Formülü e-kitabını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Panik Atak Formülü PDF sayesinde hastalığı tanıyabilir ve kendi kendinize nasıl yenebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

“Panik Atak Belirtileri” gösterdiğinizi ve  durumunuzun aşırı derecede ilerlediğini  düşünüyorsanız öncelikli olarak profesyonel bir yardım alın ve alternatif olarak panik atak formülü PDF‘i okuyun. Panik Atak Formülü kitabını buraya tıklayarak inceleyebilir ve durumunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer Konular:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir